Зміївський район є одним з найбільш живописних районів Лівобережної України. Повноводний Сіверcький Донець, ріки Уди, Мжа і багаточисельні озера, прибережні «гірські кручі» і широкі тераси, вікові дубові гаї і соснові бори, квітучі галявини і луки - це придає місцевості особливу, неповторну красу і кожен рік приваблює сюди тисячі туристів.

Але Зміївщина приваблює не тільки в естетичному відношенні. На її території розміщено багато цікавих, нерідко унікальних об'єктів, знайомство з якими допоможе краще пізнати Харківщину – особливості її природи, історії, господарства, культури та інше.

Під час туристичних подорожей та екскурсій в цих місцях можливо зібрати багатющий матеріал по історії України, і зокрема, Зміївщини. Тут розміщені десятки археологічних пам'яток (у тому числі і європейського значення)- відкриті поселення (селища), городища, кургани – могильники та інші пам'ятки матеріальної культури різних археологічних епох – від неоліту (VI-III ст. до н.е.) до епохи Київської Русі, від XVI століття і до наших часів. Найбільш цікаві для туристів є Великогомільшанське городище, обнесене земляним валом з курганним могильником (налічує більше 1000 курганів та інших пам'яток скіфського часу VI-I1I тис. до н.е.); Жуківське скіфське городище, яке дійшло до наших часів у первісному вигляді: Сухогомільшанський археологічний комплекс з середньовічними оборонними стінами, жилищами, поховальними спорудами VIІІ-Х століть, залишки яких збереглися до наших часів; городище Мохнач з залишками оборонних кам’яних стін та осель VIІІ-Х століть. Городище «Змієве» та «Гайдари» часів Київської Русі (ХІ-поч. XIII століття) та багато інших.

Велика кількість сучасних населених пунктів Зміївщини виникли в період формування Слобідської України (XVІI-XVIII століття). До сьогоднішнього дня збереглися залишки оборонних валів і підземних ходів Зміївської фортеці, розвалин Зміївського Миколаївського монастиря в с. Коропове.

В роки Великої Вітчизняної війни по території району декілька раз проходила лінія фронту і радянські війська на підступах до Харкова вели важкі бої. Майже в кожному селі можна побачити братські могили радянських воїнів, пам'ятники героям-визволителям, партизанам, землякам, що загинули на полях війни. В с.Таранівка на місці подвигу гвардійців - широнінців і в с.Соколове, де разом з радянськими воїнами проти фашистів героїчно боролися чехословацькі воїни, споруджено меморіальний комплекс. В цих селах створені музеї, які відомі далеко за межами Харківщини - музей гвардійців - широнінців та музей бойового братерства радянських і чехословацьких воїнів.

Великий інтерес для науковців та туристів, без сумніву, викликають: національний парк «Гомільшанські ліси», державні заказники, які розміщені на території району – «Прогін», «Мохначанський ліс» та чисельні пам’ятки природи (геологічні, геоморфологічні, гідрологічні, геоботанічні, зоологічні). Вони також включені в число туристично-екскурсійних об’єктів.

Кiлькiсть переглядiв: 1029

Фотогалерея

Дата останньої зміни 13 Грудня 2023

Цей сайт безкоштовний!