ЗМІЇВЩИНА ТУРИСТИЧНА

Загальна інформація про район, місто

Зміївський район є одним з найбільш живописних районів Лівобережної України. Повноводний Сіверcький Донець, ріки Уди, Мжа і багаточисельні озера, прибережні «гірські кручі» і широкі тераси, вікові дубові гаї і соснові бори, квітучі галявини і луки - це придає місцевості особливу, неповторну красу і кожен рік приваблює сюди тисячі туристів.

Але Зміївщина приваблює не тільки в естетичному відношенні. На її території розміщено багато цікавих, нерідко унікальних об'єктів, знайомство з якими допоможе краще пізнати Харківщину – особливості її природи, історії, господарства, культури та інше.

Під час туристичних подорожей та екскурсій в цих місцях можливо зібрати багатющий матеріал по історії України, і зокрема, Зміївщини. Тут розміщені десятки археологічних пам'яток (у тому числі і європейського значення)- відкриті поселення (селища), городища, кургани – могильники та інші пам'ятки матеріальної культури різних археологічних епох – від неоліту (VI-III ст. до н.е.) до епохи Київської Русі, від XVI століття і до наших часів. Найбільш цікаві для туристів є Великогомільшанське городище, обнесене земляним валом з курганним могильником (налічує більше 1000 курганів та інших пам'яток скіфського часу VI-I1I тис. до н.е.); Жуківське скіфське городище, яке дійшло до наших часів у первісному вигляді: Сухогомільшанський археологічний комплекс з середньовічними оборонними стінами, жилищами, поховальними спорудами VIІІ-Х століть, залишки яких збереглися до наших часів; городище Мохнач з залишками оборонних кам’яних стін та осель VIІІ-Х століть. Городище «Змієве» та «Гайдари» часів Київської Русі (ХІ-поч. XIII століття) та багато інших.

Велика кількість сучасних населених пунктів Зміївщини виникли в період формування Слобідської України (XVІI-XVIII століття). До сьогоднішнього дня збереглися залишки оборонних валів і підземних ходів Зміївської фортеці, розвалин Зміївського Миколаївського монастиря в с. Коропове.

В роки Великої Вітчизняної війни по території району декілька раз проходила лінія фронту і радянські війська на підступах до Харкова вели важкі бої. Майже в кожному селі можна побачити братські могили радянських воїнів, пам'ятники героям-визволителям, партизанам, землякам, що загинули на полях війни. В с.Таранівка на місці подвигу гвардійців - широнінців і в с.Соколове, де разом з радянськими воїнами проти фашистів героїчно боролися чехословацькі воїни, споруджено меморіальний комплекс. В цих селах створені музеї, які відомі далеко за межами Харківщини - музей гвардійців - широнінців та музей бойового братерства радянських і чехословацьких воїнів.

Великий інтерес для науковців та туристів, без сумніву, викликають: національний парк «Гомільшанські ліси», державні заказники, які розміщені на території району – «Прогін», «Мохначанський ліс» та чисельні пам’ятки природи (геологічні, геоморфологічні, гідрологічні, геоботанічні, зоологічні). Вони також включені в число туристично-екскурсійних об’єктів.

Яким чином можна потрапити в район, місто

Автобусне сполучення по маршруту Харків-Безлюдовка-Зміїв

Залізничне сполучення від станції «Харків-Левада» до станції Зміїв

Де можна зупинитись

В Зміївському районі розміщені одні з найбільш на Україні будинки відпочинку та пансіонати:

1. В с. Дачне – санаторій «Ялинка», який займає площу близько 20 га і має змогу одночасно прийняти і обслуговувати 600 відпочиваючих. Чудова природа, чудові краєвиди Сіверського Донця. На території Будинку відпочинку пробито два артезіанські колодязі, в яких з глибини 1,2 км та 1,5 км подається вода, яка має велику лікувальну дію.

Україна. 63434. Харківська обл., Зміївський район, с.Дачне

тел. (05747) 3-14-13, 6-05-73, 6-05-91.

2. В с. Коропове – туристично-розважальний комплекс «Карнавал». Має змогу одночасно прийняти і
обслуговувати 1000 чол. Місце, де розміщений будинок відпочинку по праву називають «Харківською Швейцарією». На території розміщено джерело з мінеральною водою.

Недалеко від будинку відпочинку Козацький дуб, якому більше 400 років.

Україна. 63437. Харківська обл., Зміївський район, с.Коропове.

3. ІІансіонат «Біле озеро». Розміщений па лоні чудової Коропчанської природи. Біле озеро славиться на всю Харківщину чистою та прохолодною водою, а також своїми легендами.

Пансіонат може одночасно прийняти 300 відпочиваючих.

Україна. 63436. Харківська обл., Зміївський район, с.Задонецьке.

4. Турбаза «Лиман». Розміщена на березі мальовничого озера Лиман. Вода займає понад 50га. За сезон база має змогу прийняти майже 3 тис. чол. відпочиваючих.

Україна. 63465. Харківська обл., Зміївський район, с.Лиман.

В мальовничих місцях району розташували свої дитячі здравниці підприємства м. Харкова такі, як завод «Оргтехніка» - «Зелена гірка», завод ім. Шевченко – «Романтик», «Турбінний завод» – «Гайдари», фізико-технічний інститут ім. А.Гайдара та інші.

Існує в районі і оздоровчий дитячий заклад «Біле озеро», який може прийняти в літню зміну до 300 дітей. Знаходиться в районі історичної Козацької гори та мальовничого Білого озера.

На території району розміщені національний парк «Гомільшанські ліси» та заказники «Скрипаївський», «Мохначівський», «Урочище «Борки», які є лісо-типологічними пам'ятками природи. Тут зустрічаються дубрави, середній вік дерев – 160 років, насадження сосни з середнім віком 80 років і висотою 25-30м. Є тут і єдині на Харківщині групи дерев дикої черешні, їх висота 6-7 м.

Зміївський район на сьогоднішній день є одним з наймальовничіших районів Харківщини, є невичерпним джерелом для археологічних досліджень та для розвитку туризму.

Відстань від найближчого аеропорту – 35 км, автовокзалу – 40 км, залізничного вокзалу – 40 км.

Туристичні маршрути:

1. м. Зміїв - с.Задонецьке - с.Коропове - Зміїв

Протяжність маршруту – 25 км.

Виходячи з прислів'я – краще один раз побачити, ніж 10 раз почути, пропонуємо здійснити одноденну туристичну подорож для знайомства з історичними, археологічними і природними пам’ятками Зміївщини.

м.Зміїв. Територія Зміївської фортеці ( 1658р.) з залишками оборонних споруд та підземних ходів.

По дорозі з м.Змієва на с.Задонецьке на правому березі Сіверського Дінця – долина «Провалля». На одній з високих круч берега – ранньослов`янськс городище «Зміїв-Курган».

Алея Слави воїнам, що загинули в Великій Вітчизняній війні. Стела 14 Героїв Радянського Союзу - уродженців Зміївського району. Пам'ятник Т.Г.Шевченку. Бюст Двічі Герою Радянського союзу

З.К. Слюсаренко. Пам’ятник воїнам-афганцям.

с.Задонецьке. Засноване в середині XVII ст. Біля нього на пісчаних дюнах пойменої тераси, в урочищах Зінчиха, Рокита і Клочково знайдено більш як 20 стародавніх поселень - від кам'яного віку до ранньослов'янського часу.

На території лісництва - Козачий Дуб, якому більше 400 років. Стоїть він на старинному Муравському шляху.

Шосе, петляючи серед столітніх сосен бору, понад живописним Білим Озером, повертає на міст через р.Сіверський Донець.

с. Коропове. На південній околиці села стіною на висоту 60 метрів підноситься Козача Гора, залишаючи вузьку смугу берега. У підніжжя високих круч збереглися розвалили Зміївського Миколаївського Козацького монастиря, заснованого в середині XVII ст. запорозькими козаками.

Коропові Хутори називають «Харківською Швейцарією». Часто бували тут видатні українські художники С.І. Васильківський та П.О. Левченко. Багато картин написані ними саме тут. Приїздив сюди і видатний письменник-гуморист Остап Вишня.

В цьому районі переважає листяний ліс – дуб, в’яз, ясень, береза, липа. Один із дубів-патріархів зустрічає гостей біля входу в туристично - розважальний комплекс «Карнавал». Цьому довгожителю більше 400 років.

В лісі, між с. Коропове і с. Гайдари, розміщене кам'яне городище «Коропове». З трьох сторін воно обнесе ровами і валадами з залишками кам’яних стін. Розкопки, проведені в 50-х роках показали, що городище двохслойне. Нижній відноситься до скіфського періоду, а верхній до роменської культури VIІІ-Х ст.

В с.Коропове завершується маршрут і ми знову повертаємось в м. Зміїв.

2. м. Зміїв – с. Таранівка – с. Першотравневе – с. Соколів

Протяжність маршруту – 52 км.

с. Таранівка. Розмістилося по обидва боки залізничної лінії Харків-Лозова. На цій ділянці залізна дорога співпадає з старинним Муравським шляхом, що проходив через це село. В 1890 в ньому народився, провів дитячі та юнацькі роки Двічі Герой Соціалістичної праці, академік, всесвітній вчений-селекціонер В.С. Пустовойт.

Багато відбитків залишила після себе Велика Вітчизняна війна. Село було окуповане 20 жовтня 1943 року. В славний літопис Великої Вітчизняної війни вписані прізвища 25 гвардійців із взводу гвардії лейтенанта П.М.Широніна. На місті подвигу встановлено пам’ятник. Про героїв написано багато книг, віршів, пісень, знято кінофільми. В селі створено музей гвардійців-широнінців.

с. Першотравневе. Розміщено біля автомобільного шляху Харків-Лозова. Воно увійшло в історію тим, що на його території 17 жовтня 1888 року відбулась катастрофа царського поїзду, в якому цар Олександр III повертався з Криму. На місті катастрофи поїзду було споруджено Храм Христа Спасителя. Архітектура Храму була однією з найкращих архітектур у Європі в XIX ст.

В селищі створено краєзнавчий музей. В ньому на основі знайдених археологічних реліквій показана багатюща історія нашого краю, а також розповідається про катастрофу царського поїзду.

Слідуюче за с. Першотравневе на автомобільному шляху м. Мерефа – м. Зміїв

с. СОКОЛОВЕ.

В історії Великої Вітчизняної війни с.Таранівка і с.Соколове стоять поруч. Не прорвавшись до Харькова біля Таранівки фашисти обійшли її. Направивши танковий удар на с.Соколів, де в обороні стояли воїни 1-го Окремого чехословацького батальону під командуванням Людовика Свободи.

Про цей подвиг докладно розповідається в експозиції музею Бойового братерства в с.Соколів. Картину бою відновлює діорама, яку створили художники В. Мокрожицький, В.П. Парчевський та І.Ефроімсон.

Перед музеєм посаджений парк «Дружба». Тут – могила Отакара Яроша та його бойових побратимів. Рядом захоронений Герой Радянського Союзу Г.С. Посохов та його друзі, що загинули визволяючи село. Тут встановлений бюст Герою Радянського Союзу, уродженцю села, О.Р.Шемигону. Перед музеєм встановлено монумент «Братерство по зброї». Музей є одним з найбільших музеїв на Харківщині.

Тут, в селі закінчується маршрут. Через село по автомобільному шляху Харків-Мерефа-Зміїв можна повернули в районний центр або до Харкова.

с. Коропове

(піший маршрут)

Дубовий Гай

Еколого-краєзнавча екскурсія:

відстань 2,0 км, тривалість – 1,5 години.

1. Джерело

2. Волога нагірна діброва

З. Суха нагірна діброва

4. Старий дуб України

5. Пам'ятник воїнам-визволителям

с.Коропове

(піший маршрут)

Козача Гора

Еколого-краєзнавча екскурсія:

відстань – 2, км, тривалість – 2 години.

1. Велетенський дуб

2. Краєвиди лівого берега С.Дінця

3. Козачий монастир

4. Сходини

5. Могила лейтенанта

6. Козача Гора

7. Пам’ятник загиблим воїнам

Автори-розробники туристичних маршрутів:

Зміївський краєзнавчий музей – директор Саяний М.І.

Національний природний парк «Гомільшанські ліси» - директор Северін І.О.

3. Паломницький (релігійний) туризм:

Борисо-Глібський храм (жіночий монастир)

с. Водяне. Зберігається чудодійна ікона Христа Спасителя.

Храм Різдва Присвятої Богородиці

с. Борова

Свято-Трифонівський храм

смт. Комсомольське

Христовоздвиженський храм

с. Лиман

Свято-Покровський храм

с. Тимченки

Храм Серафима Сароського

с. Геніївка

Свято-Миколаївський храм на Замості

м. Зміїв

4. Дитячий туризм

Згідно розроблених туристичних маршрутів по Зміївському району

5. Активний туризм

1.Горно-лижний центр «Альпійська долина»

2. Спортивний комплекс

смт. К о м с о м о л ь с ь ке

3. Тренажерний зал під відкритим небом

м. Зміїв, пл. Радянська,6

Довідку підготував директор Зміївського краєзнавчого музею Саяний Михайло Іванович

Кiлькiсть переглядiв: 1954

Фотогалерея

Дата останньої зміни 30 Квітня 2023

Цей сайт безкоштовний!