Бібліотечні рекомендації до Дня Європи

/Files/images/Центральна-1.jpg У Зміївській Центральній бібліотеці до Дня Європи, який в Україні відзначається щорічно у третю суботу травня, підготовлено книжково-ілюстративну виставку «Топ 20 книжок Європейської художньої літератури». Європейська література утверджує вічні цінності, зосереджує свою увагу передусім на людині, її особистому, громадському житті, ставить і розв’язує кардинальні питання буття; що є добро, а що — зло? У чому сенс життя? Така література не може не цікавити сучасного читача.

1. Агота Крістоф «Грубий зошит. Доказ. Третя брехня: трилогія»

/Files/images/Крісто А..jpg Агота Крістоф (1935—2011) — відома швейцарська письменниця угорського походження, яка писала свої твори французькою. Дитинство письменниці припало на часи Другої світової війни; у 1956 році вона залишає рідну Угорщину й оселяється у Швейцарії. Ці дві події — війна та еміграція — стали центральними темами її творчості. Романи «Грубий зошит» (1986), «Доказ» (1987) і «Третя брехня» (1991) утворюють трилогію, яку було перекладено понад тридцятьма мовами світу. Містка і лаконічна оповідь розгортається навколо історії довжиною в життя — одне життя на двох, адже перед нами незвичайні герої: брати-близнята, розвіяні виром війни. Це історія про те, що сімейні таємниці інколи краще не розгадувати. Про те, що найстрашнішим ворогом може стати рідний брат. Про те, що найсильнішого болю завдають найближчі люди. Про письменство, божевілля і тонку межу, яка їх розділяє

2. Несбі Ю. «Таргани»

/Files/images/Несбьо Ю..jpg Посол Норвегії знайдено вбитим у бангкокском борделі. В Осло поспішають зам'яти скандал і відряджають до Таїланду інспектора поліції Харрі Холе: йому належить провести розслідування якомога більше конфіденційно. Опинившись в злачних місцях Бангкока, серед опіумних будинків і стрип-барів, Харрі поступово виявляє, що в справі з убивством далеко не все так очевидно, як здавалося спочатку. Таргани шарудять за плінтусами. Хтось причаївся в темряві, і цей хтось не виносить денного світла. Романи знаменитого норвежця Ю Несбі, визнаного лідера детективного жанру поряд зі Стіга Ларссона, переведені сьогодні на сорок з гаком мов. У колекції його нагород - "Скляний ключ", "Рівертон", "Книга року", премія Датської академії детектива. "Таргани" - друга справа в яскравій і скандальній кар'єрі чарівного сищика-одиначки Харрі Холе, але своєю заплутаністю і витонченістю воно нітрохи не поступається його більш пізнім досягненням.

3. Пауло Коельо «Відьма з Портобелло»

/Files/images/Коельйо П..jpg На творчість відомого бразильського письменника Пауло Коельо існує два діаметрально протилежних думки. Одні читачі захоплюються його книгами-притчами не на жарт, знаходячи в них справжню філософію, черпають з них нові ідеї та навіть підбадьорював завдяки їм, знаходять для себе відповіді на найпотаємніші питання. Інші навпаки відкидають таке творчість, вважаючи його нудним, мало не бульварним читанням. Цей роман написаний в самих традиційних рамках стилю письменника. Шедевр це або не варте уваги чтиво - вирішувати вам.

4. Ісабель Альенде «Японський коханець»

/Files/images/Альєнде І..jpg «Японський коханець» - історія про справжнє кохання, яке не закінчується банальним «допоки смерть не розлучить нас». Істинне почуття триває набагато довше, як переконливо свідчить історія, розказана в «Японському коханці». Колись Альма знехтувала Ітімеєм, та чи картала вона себе за це? Зовсім не схоже. Сповнене комфорту життя та постійні думки про «що подумають люди» виявилися важливішими, ніж пристрасно закоханий, але бідний японець Ітімей. Щоправда, потім Альма продовжить потайки бачитися з Ітімеєм. Тобто, їхнє кохання витримало довгі роки розлуки, та чи витримало б воно довгі роки життя разом? Доживаючи віку в інтернаті для літніх людей, Альма знайомиться з молодою іноземкою Іриною Базілі. Вона відразу стає наперсницею літньої дами, проте і в самої Ірини вистачає власних скелетів у шафі. Завдяки Альмі вона дізнається не лише неймовірну історію кохання, але й знаходить у собі сили подолати травму, яка тривалий час отруювала їй життя. Проте її власна історія кохання з онуком Альми ну дуже вже нагадує сучасну історію про Попелюшку.

5. Стефан Цвейг «Світ учора»

/Files/images/Цвейг С..jpg Спогади європейця «Світ учора» - заключна книга Стефана Цвейга (1881—1942), відомого австрійського письменника, яка вийшла друком уже після смерті автора. Книга багато в чому автобіографічна, проте скоріше це біографія цілого покоління, якому довелося пережити дві світові війни; це своєрідний гімн Європі, написаний вигнанцем на іншому континенті. «Світ учора» - сповідь глибоко нещасливої людини, відірваної від усього, що їй близьке, дороге і зрозуміле, людини, яка із сумом усвідомлює, що все, чим вона жила досі, залишилося у дні вчорашнім... Стефан Цвейг так і не зміг змиритися зі своїм новим статусом покинутого і забороненого автора й у 60-річному віці звів рахунки з життям.

6. Джейн Остін «Чуття і чуттєвість»

/Files/images/Остін Д..jpg «Чуття і чуттєвість» Реалістичність змальованих образів і неперевер­шене відтворення атмосфери старої Англії стали візитівкою британської письменниці Джейн Остін (1775—1817). Її твір «Чуття і чуттєвість» - історії кохання двох сестер Дешвуд: розсудливої Елінор, що завжди зважає на здоровий глузд і норми пристойності, та імпульсивної Маріанни, котра не соромиться палкості своїх почуттів і йде за покликом серця. Такі різні характери і такі ж неоднакові реакції на виклики, які кидає їм доля, але в душі кожної з них не згасає надія на краще майбутнє.

7. Айзек Азімов «Друга Фундація»

/Files/images/Азімов.jpg «Друга Фундація» Третя книга із надзвичайно популярного «галактичного» циклу романів Айзека Азімова «Фундація»! Загадкова, незнана Друга Фундація — мета усіх пошуків. Без потаємної держави Мул не може завершити свою омріяну місію – підкорення всієї Галактики. Генерал Прітчер зазнає невдачі за невдачею і Мул розуміє: треба шукати допомоги. Поки що їхні пошуки ґрунтуються тільки на словах-орієнтирах славнозвісного психоісторика Гарі Селдона, який вказував напрямок — «на іншому кінці Галактики, там, де закінчуються зірки»… Історія пошуків Другої Фундації розтягнулася на десятки років. Після смерті Мула його союз планет розпадається. Перша Фундація повертає собі владу. Але інтриги, пов’язані із пошуками таємничої Другої Фундації не вщухають. Можливо, шукачів хтось навмисно збиває зі сліду? А, може, Другої Фундації не існує?

8. Алан Глінн «Кривава земля»

/Files/images/Глінн А..jpg «Кривава земля» Чи міг собі уявити молодий журналіст Джимм Гілрой, до чого призведе його розслідування, беручись за написання книжки про зірку таблоїдів Сюзі Монаген, яка загинула в авіакатастрофі три роки тому?.. Хто стоїть за катастрофою гелікоптера і кого насправді хотіли позбутися, видавши влаштовану аварію за нещасний випадок? Боротьба за африканські ресурси, пожадливість та злочинність великих корпорацій, продажність політиків - людей, що обіймають високі посади, проте не мають ніяких моральних принципів і вкрай погано усвідомлюють потенційні та реальні наслідки своїх дій, - такі теми порушує Алан Глінн у своєму гостросюжетному романі «Кривава земля».

9. Мері Ловсон «Кінець дороги»

/Files/images/Ловсон М..jpg Діапазон подій у романі Мері Ловсон воістину неосяжний — від славнозвісної «срібної лихоманки» в канадській провінції Онтаріо на початку ХХ століття до Лондона через 60 років. Письменниця з надзвичайною точністю описує нюанси й перипетії в житті великої родини, усі члени якої сповнені суперечливих прагнень, та не наважуються знехтувати своїм обов’язком стосовно одне одного. Це тонка, іронічна і вдумлива проза, справжня «сімейна сага» для поціновувачів глибоких романів.

10. Герман Гессе «Нарцис і Ґольдмунд»

/Files/images/Гессе Г..jpg До видання увійшли два романи Германа Гессе - «Нарцис і Ґольдмунд» та «Сіддхартха». В основі першого – протистояння двох героїв: Нарциса, вченого-богослова, який присвятив себе служінню Богу та наукам, та його учня Ґольдмунда, що є втіленням наївності та безпосередності. І Нарцис, і сластолюбний красунчик Ґольдмунд намагаються розгадати таїну буття і віднайти сенс життя. Тільки засоби у них різні... Дія алегоричного роману-притчі «Сіддхартха» розгортається в стародавній Індії в ті часи, коли Будда Гаутама ще тільки починав проповідувати своє вчення. Головний герой роману, син брахмана Сіддхартха, полишає свого батька, щоб стати бродячим аскетом, потім він йде від бродячих аскетів, щоб почути вчення Будди, але і Будду він залишає, щоб спокуса слідувати його вченню не стала перешкодою на його власному шляху до просвітління...

11. Франческа Меландрі «Ева спить»


Андрій КУРКОВ про роман "Ева спить" Франчески Меландрі /Files/images/Меландрі Ф..jpg Ева, фахівець зі зв’язків з громадськістю, що мешкає на Півночі Італії, отримує несподіване повідомлення з Півдня Італії від людини, яку вона знала ще у дитинстві. У цьому повідомленні йдеться, що Віто, колишній коханий її матері, який так і не став її чоловіком, важко хворий і хоче бачити Еву, щоб пролити світло на давні сімейні таємниці. Ева вирушає на південь, у Колабрію. Ця довга поїздка у потязі через всю Італію навіює їй спогади про дитинство, яке збіглося з важким періодом в історії Італії — боротьби і конфліктів у прикордонних районах Північної Італії і Австрії. Кожна країна має свої важкі часи, які часто стають персональними трагедіями багатьох родин. А болючі шрами, що залишаються від таких драматичних історій, стають сюжетами цікавих романів .

12. Юдіт Германн «Нічого, крім привидів»

/Files/images/Германн Ю..jpg «Дебют молодої письменниці та журналістки Юдіт Германн став чи не найпомітнішою подією у німецькій літературі кінця 90-х років ХХ століття. Стиль її оповідань простий і тому зрозумілий кожному. Вона не намагається епатувати, як це роблять інші авангардні автори, чи нав'язувати читачеві свої думки. І звідси - найпрестижніша в німецькій літературі премія Клейтса (лауреатами якої свогої часу були Бертольд Брехт та Анна Зегерс), тиражі у сотні тисяч екземплярів, переклади більш ніж двадцятьма мовами. "Нічого, крім привидів" - друга книжка оповідань Юдіт Германн. І знов критики визнали, що Юдіт Германн - це дійсно подія не тільки у німецькій, а й загалом у європейській літературі. Чи є межа між справжнім коханням і звичайною еротичною цікавістю, між реальною людиною і створеним почуттям образом? А можливо, немає зовсім нічого. Нічого, крім привидів...»

13. Памук Орхан «Чорна книга»

/Files/images/Памук О..jpg Сюжет — майже детективний: головний герой на ім'я Ґаліп кілька днів шукає раптом зниклого двоюрідного брата, відомого журналіста, майстра містифікацій і «поціновувана» чужих таємниць Джеляля Саліка та власну дружину Рюйю. Але ж насправді у «Чорній книзі», окрім реального світу, є багато інших світів і вимірів. Величезний та незбагненний Стамбул, у кварталах і закутнях якого веде розслідуваний Ґаліп, тисячолітня історія Османської імперії, що, перетворившись на сучасну Туреччину, так і не змогла знайти свого місця між Сходом і Заходом, і, насамкінець, переплетіння людських доль, потреба знайти себе, перетворившись в іншу людину...

14. Ф. Фіцджеральд «Я віддав би життя за тебе»

/Files/images/Фіцджеральд Ф..jpg Френсіс Скотт Фіцджеральд — американський письменник і сценарист, автор багатьох романів та оповідань про покоління «епохи джазу», один з найгеніальніших митців ХХ століття, яскравий представник так званого «втраченого покоління» поруч із Ремарком та Гемінґвеєм.

«Я віддав би життя за тебе» — збірка оповідань, які Фіцджеральд написав протягом 1930-х років і раніше. Вони побачили світ тільки за 80 років після написання. На той час, коли письменник створив оповідання, журнали й видавництва відмовлялися публікувати їх. Причиною були занадто провокаційні, суперечливі та відверті теми. Авторові пропонували переробити сюжети, аби твори могли продаватися. Та письменник вирішив, що в такому разі нехай краще вони залишаються неопублікованими, аніж він зрадить себе і свій талант.

Оповідання збірки, написані в характерній авторській манері, є тими штрихами, які зображують повну картину сміливої та безкомпромісної історії творчості Френсіса Скотта Фіцджеральда.

15. Петер Хьоґ «Тиша»

/Files/images/Хьог П..jpg Петер Хьоґ (нар. 1957 р.) – відомий сучасний данський письменник, чиї твори перекладено понад 30 мовами світу. Його книжки виходять мільйонними накладами. Роман «Тиша» побачив світ 2006 року. Каспер Кроне, клоун із світовим ім'ям і шанувальник Баха, відчуває людей як музику, визначаючи мелодію і тональність кожної людини. Одного разу до нього приводять дев’ятирічну дівчинку Клару-Марію, яка ніяк не звучить. Усередині дитини — тиша. Невдовзі з'ясовується, що дівчинку було викрадено. Клара-Марія благає допомогти їй, і Каспер з головою поринає у хитросплетіння інтриг, де все змішалося: діти з пара-нормальними здібностями, гравці на ринку копенгагенської нерухомості, геодезисти та сейсмологи, циркові акробати, монахині із Східної церкви, гонщики-інваліди – і все це на тлі сучасного Копенгагена, химерного міста-лабіринта.

/Files/images/Сенкевич Г..jpg 16. Роман «Вогнем і мечем» польського письменника Генріка Сенкевича (1846—1916) відтворює події середини ХVII століття, коли Річ Посполита вела запеклу боротьбу з охопленою народними повстаннями Україною. Герої роману потрапляють у самий вир кривавої бійки, і відтоді їхні долі вже нерозривно пов’язані з війною. Так, війна звела і розлучила двох закоханих — польського шляхтича Яна Скшетуського і молоду князівну Олену, і вони, щоб відстояти своє кохання, долають безліч перешкод. Серед багатьох персонажів роману привертає увагу постать Богдана Хмельницького, гетьмана козацького, який відіграв визначну роль в історії України.

17. Умберто Еко «Iм'я рози»

/Files/images/Умберто Е..jpg «Ім’я рози» - перший роман видатного італійського письменника, вченого і філософа Умберто Еко. Опублікований у 1980 році, він відразу ж став супер бестселером. Книгу перекладено багатьма мовами, і сьогодні вона вважається класикою світової літератури. «Ім’я рози» — захоплююча детективна історія, органічно вплетена в реальні історичні події ХІV століття. В основу роману «Ім'я рози» фактично покладена історія розслідування низки злочинів, що сталися у листопаді 1327 р. в одному з італійських монастирів. Дія роману триває сім днів, уподовж яких у монастирі сталися шість загадкових вбивств. Завдання розслідування злочинів покладено на колишнього інквізитора, а радше філософа й інтелектуала, францисканського монаха Вільгельма Бескервільського, якого супроводжує його юний учень Адсон. Від імені Адсона й ведеться розповідь. Сюжет роману цілком може сприйматися як детективний, але сам автор ставиться до «кримінальної забарвленості» свого твору з певною іронією.

18. Валентина Цайтлер «Забуті гріхи»

/Files/images/Цойтлер В..jpg Останнім часом і в Литві, і в Україні збільшується цікавість до нашого спільного минулого, на цю тему виходить друком чимало літератури, яка вичерпно знайомить читача з тією історичною добою. Своєрідним дороговказом для цього роману стала книга «Хотинська битва 1621 - битва за Центральну Європу» нашого видавництва «Балтія-Друк», а також інші праці литовських та українських істориків. Роздуми про минуле і сьогодення, про трагізм цілої епохи на прикладі історії сім’ї Жолкевських, чиє щастя й будучину зруйнувала війна. Дія роману відбувається на початку XVII століття, в часи Речі Посполитої, в часи важливих політичних подій і воєн тієї доби – битв під Цецорою та Хотином. Основна мета роману – показати, що жодна, навіть найшляхетніша перемога, морально не виправдовує зруйнованих життів. Майже чотири століття тому бої, які відбувалися в Хотині, вирішили долю не тільки України, Польщі, Литви та Білорусі, а й усієї Європи. Саме тут наші предки змусили турків і татар одмовитися від агресивних планів підкорення Європи.

19. Жорж Санд «Чортова калюжа»

/Files/images/Санд Ж.jpg «Чортова калюжа» - один з романів так званої серп «сільських повістей» авторки. У лісі поблизу Ноана є калюжа, озерце, прозване Чортовим, бо під вечір його окутував туман і заворожував мандрівників, які не могли вибратися з лісу й були змушені ночувати на місці до світанку.

Жермен, двадцятивосьмирічний вдівець з трьома дітьми «на руках», подається в далеке село для сватання до заможньої вдови. Жермен не хоче мачухи для своїх дітей, але саме тесть наполягає на пошуку іншої дружини з огляду на скрутне матеріальне становище сім'ї. У дорогу з Жерменом подається сусідка шістнадцятилітня Марі, якій знайшли місце наймички у багатія у сусідньому селі до вдови. До них приєднується самовільно малолітній син Жермена - П’єр. Потрапивши до Чортової калюжі, вони ночують. Збагнувши хитрощі та нещирість вдови, Жермен покидає її. Дівчинка Марі, відчувши знущання та зверхність багатія, втікає. І Жермен, і Марі, і П’єр випадково знаходять одне одного. Повертаються додому. Знову в «зачарованому» місці. Марі щиросердно піклується хлопчиком. Жермен і Марі розуміють цінність свого життя в рідному селі. Жермен закохується в Марі - освідчується. Вирішують одружитися. П’єр каже татової: «Я хочу таку маму, як Марі». їхні взаємини завершуються весіллям. У романі подано яскравий етнографічний опис весільних звичаїв.

20. Бронте Емілія «Буремний перевал»

/Files/images/Бронте Е..jpg «Буремний перевал» - єдиний роман відомої англійської письменниці Емілі Бронте (1818—1848), написаний нею у віці 29 років, що назавжди увійшов у скарбницю світової літератури, був неодноразово екранізований і включений мало не до всіх списків кращих та рекомендованих книг. Історія життя та кохання Хіткліффа і Кетрін – сильних духом, емоційних особистостей, здатних до рішучих вчинків, полонить і вражає шквалом пристрастей. Однак на розтривоженого буремними подіями читача чекають незабутні враження та щасливий кінець.

Кiлькiсть переглядiв: 732

Фотогалерея

Дата останньої зміни 13 Грудня 2023

Цей сайт безкоштовний!