25.04.2020

Чорнобильська трагедія

/Files/images/1-1.jpg В історії нашого народу є чимало скорботних дат, спогади про які щоразу пронизують серця гострим болем. Одна із таких дат – 26 квітня 1986 року, саме в цей день сталасянайбільша трагедія не тільки України, а й усього людства – вибух на Чорнобильській АЕС. З того часу минуло вже 34 роки.

Хоча Чорнобильська катастрофа вважається трагедією українською (унаслідок аварії постраждали 12 областей України), офіційні дані свідчать, що 70% радіації отримала Білорусь: постраждала п’ята частина сільськогосподарських територій, а сотні тисяч людей почали хворіти лейкемією та раком щитовидної залози. У білорусів також є зона відчуження, яка сьогодні сягає понад4000 км. Говорячи про Чорнобильську катастрофу вона має свої цифри, а саме:

2 дні світ нічого не знав про вибух.

30 співробітників ЧАЕС загинули в результаті вибуху або гострої променевої хвороби протягом декількох місяців.

350 тис. осіб були евакуйовані з зони вибуху.

600 тис. осібстали ліквідаторами аварії – боролися з вогнем і розчищали завали.

4,7 тис. кв. виявилася забрудненою через радіоактивні опади та сильне випромінювання.

2 роки пропрацював четвертий енергоблок ЧАЕС, він був найбільш «молодим» і модернізованим з усіх.

1:36 – цей час став точкою неповернення, реактор стало неможливо зупинити.

Тисячі людей було евакуйовано з тридцяти кілометрової зони – це тисячі людей, яким прийшлося змінити свою долю. Тисячі людей прийняли участь в ліквідації катастрофи. Тисячі людей отримали невиліковні хвороби.

Примусово змінила свою долю і наша колега, яка у ті лихі роки покинула рідну Житомирщину і з сім’єю прибула до м. Змієва. З тих пір Адамович Людмила Олександрівна працює бібліотекарем у Зміївській Центральній бібліотеці. Більше 10 років голова районної спілки «Союз Чорнобиль». На базі читального залу Центральної бібліотеки організувала любительське об'єднання «Пам'ять». 9 раз на рік тут збираються люди, що потерпілий від наслідків аварії на ЧАЕС ліквідатори, медичні працівники та переселенці із зони відчуження. Людмила Олександрівна ставить перед собою завдання допомогти, по мірі можливості, людям у вирішенні проблем, підібрати відповіді на запитання, які виникають і виховувати патріотизм в підростаючого покоління на прикладі ліквідаторів-чорнобильців./Files/images/IMG_20200425_164654.jpg

У результаті катастрофи на Чорнобильської АЕС було евакуйовано близько 116 тисяч чоловік із Прип'яті, Чорнобиля, більш 70 населених пунктів тридцяти кілометрової зони, а також за її межами в Поліському районі Київської області. У 1990 і 1991 роках приймалися заходи для подальшого відселення людей із забруднених територій Київської і Житомирської областей, родин з дітьми і вагітними жінками насамперед, особливо з уже названого Поліських і Народичей Житомирської області. Усього за ці роки евакуйовано близько 130 тисяч чоловік, але на радіаційно - забруднених територіях, не вважаючи Києва (хоча він відноситься до зон забруднення), живе близько 1.8 мільйона чоловік, питома вага здорових у даних районах зменшився за ці роки з 50 до 20 відсотків.

Коли була збудована Чорнобильська атомна електростанція, то її леліяли, як мадонну, бо вона була наймогутніша, найпотужніша в світі. І раптом мирний атом вибухнув. Чому так сталося? Та тому, що було допущено при її зведенні ряд помилок, допущена безвідповідальність. І за це - розплата матері - України, всього народу.

Кожного разу, коли розмова заходить про Чорнобильську катастрофу, хтось згадує мутантів, хтось говорить про те, що масштаби трагедії зумисне приховали, деякі стверджують, що ще тисячу років навколо ЧАЕС не можна буде жити. Проте ж справи трохи інакші.

Останнім часом все частіше лунають пропозиції щодо раціонального використання більш-менш безпечних територій, наприклад, створення Поліського біосферного заповідника. На цю митьв зоні відчуження живе близько 400 видів тварин, птахів та риб. 60 з них – занесені до Червоної книги України. Те ж із флорою: з 1 200 видів, знайдених на території зони, 20 – рідкісні. Науковці радіють відновленню популяції унікальних для наших територій бурих ведмедів, а також лосів, вовків, рисей, оленів, зубрів і, як не дивно, коней Пржевальського, завезених сюди ще в 90-их. Тут почали з’являтись рідкісні чорні лелеки та нетипові для цих країв єнотовидні собаки.

В нашій країні є чимало пам’ятників та пам’ятних знаків жертвам чорнобильської катастрофи. Варто зауважити, щопам'ятникиліквідаторам і жертвам Чорнобильської аварії є також в Росії та Білорусі.

Зараз у Києві дієнаціональний музей «Чорнобиль», в якому можна дізнатися про докладності аварії, переглянути особисті речі ліквідаторів, історичні фото, документальні фільми про Чорнобиль.

До вашої уваги книжкова виставка "Мужність і біль Чрнобиля", яку підготували працівники бібліотеки.

/Files/images/IMG_20200425_164459.jpg /Files/images/1-1.jpg

Кiлькiсть переглядiв: 330

Фотогалерея

Дата останньої зміни 13 Грудня 2023

Цей сайт безкоштовний!